Hledaný výraz musí mít více jak 2 znaky.
Jako majitel pozemku se musíme postarat o dešťovou vodu, která z nebe spadne na naši střechu. Ideální je uchovávat ji a následně používat k zalévání nebo třeba splachování toalety. Jsou ale místa, kde se voda hromadí přespříliš. Abyste na svém pozemku neměli bažinu, jsou ideálním řešením vsakovací zařízení na dešťovou vodu, tedy vsakovací boxy a jímky.
Promýšlejte už při plánování
Podle novely zákona nesmí stavební úřad vydat stavební povolení bez vyřešení hospodaření s dešťovými vodami. V projektu tak musíte mít jasně dané, co s dešťovou vodou na svém pozemku uděláte. Je proto důležité hned ze začátku přemýšlet nad kompletním systémem, který vás přebytečné dešťové vody zbaví šetrně a efektivně.
Výkop, nebo jímka?
V současnosti se pro nakládání s dešťovou vodou na pozemku využívají bloky a tunely, které jsou alternativou ke dříve využívanému štěrkovému vsaku. A komu se tato vsakovací zařízení vyplatí? Abyste si byli jistí, je základem geologický posudek. Díky němu zjistíte, zda půda dokáže vodu přijmout. Podle toho je možné se rozhodnout, jaký vsakovací systém zvolit nebo jak obecně s dešťovou vodou na pozemku nakládat.
- Základní systém je takzvaný vsak – jde o výkop vyplněný kamenivem a geotextilií, který funguje jako vsakovací jímka. Systém musí odpovídat půdě a nesmí docházet k odvodu vody na sousední pozemky. To se stane například v případě, že použijete drobný štěrk nebo pokud je dešťové vody příliš.
- Vsakovací zařízení – jde o tunely či koše, většinou plastové, které se zakopou pod zem. Poté se do nich přivádí přebytečná dešťová voda. Koše a tunely mají žebrované strany, kterými voda odchází do půdy. Vsakovací zařízení však musí mít vhodně zvolenou velikost, aby nedošlo k přečerpání vody na povrch. Tyto systémy mají i tu výhodu, že je možné je osadit inspekčními otvory a jednou za čas vyčistit.
Vsakovací bloky jsou vhodné i u komerčních zařízení, na parkovištích nebo u příjezdových ploch. Dokážou snést i zatížení nákladních vozidel.
Jak správně odhadnout velikost vsakovací jímky
Potřebný objem vsakovacího zařízení vypočítáte pomocí speciální kalkulačky na internetu. Ve výpočtu se počítá i s tím, v jakém kraji máte pozemek, jaký je zde druh povrchu, sklon a průměr odvodňované plochy. U novostaveb bývá průtok dešťové vody navržený projektantem. S výběrem vhodného vsakovacího zařízení vám však poradí i specializovaná firma, která vám pomůže najít nejlepší řešení. Obrátit se můžete i na nás!
Co dělat při minimálním vsakování?
Je možné, že zjistíte, že vaše půda nepojme téměř žádnou vodu. Při takovém minimálním vsakování se ze vsakovacího objektu udělá objekt retenční, kde se bude srážková voda shromažďovat a odpouštět postupně do kanalizace nebo do vodního toku. Takový postup musí dovolit správce kanalizace nebo povodí. Někdy se tak instaluje jenom zásobník pro objem přívalového deště. Voda se poté rozkropí po pozemku.